Podnikání není pro každého! Nebo ano?

Je (úspěšné) podnikání pro každého?

Aneb 10 + 1 vlastností úspěšných podnikatelů.

Pokud bych to měl říct na rovinu v první větě, zda je podnikání pro každého a ušetřit si omáčku, řekl bych „NE – FAKT NENÍ“.

Kdyby bylo, neexistovali by zaměstnanci. Nikdo by nám nevyřídil pokutu na magistrátu, nikdo by nevyvezl náš odpad, nikdo by nás neobsloužil u pokladny. Anebo možná ano, ale jako člověk, který to nedělá za super hrubou mzdu ale za vydanou fakturu…

Téměř každého občas napadne otázka, když třeba čte mou knihu nebo kouká na video, kde někdo vysvětluje, jak je dnes podnikání dostupné, proč to teda nedělá každý!

„Proč teda nepodniká každý, když je to tak super, a tak dostupné?”

Také na tohle Vám odpoví následující odstavce v tomto článku.

“Podnikat může přece každý…”
Jasně! A každý může být jezdec formule jedna… Tohle může říct jen někdo, kdo je absolutně mimo realitu. Mně osobně tyto přeoptimističtělé slogany a věty dost vadí. Ne že bych byl nějak negativní nebo nevěřil ve schopnosti druhých, ale je třeba jít do podnikání s náležitou přípravou, rozvahou a musím k tomu mít vhodný časoprostorový, finanční i mentální stav. O tom si více popíšeme níže.

Člověk, který se hledá nebo je dokonce v nějaké životní krizi, se poměrně snadno může nechat zmanipulovat „časově omezenou”, „skvělou cenou”  úžasného kurzu o podnikání za deset tisíc korun. S nadějí, že se něco samo změní, že něco, o čem sní, co chce, přijde samo,  kurz koupí, splní pár úkolů, ale nějak se nic nestalo…
Nemám nic proti kurzům, knihám, členským sekcím, kde se učíte o podnikání. Spíše reflektuji na to, že když se do něčeho takového přihlásíte bez připravené půdy pro budování svého podnikání, stejně to nejspíš nepomůže.

Znám osobně lidi, kteří chodí 5 let na semináře a absolvují nejrůznější kurzy za desetitisíce každý rok. Posun nula. Možná jen více mluví. Mimo, mimo, mimo… Na druhou stranu je i procento těch, kterým online kurz o podnikání pomohl. Některé stačí jen popostrčit nebo nasměrovat. jiným to zase úplně změnilo život. Avšak tihle makali, dali do toho vše a pro podnikání mají správné předpoklady, ke kterým se dostaneme!

Málokdo dělá koučink a vedení klientů na cestě do podnikání opravdu vědomě, srdcem a nemá strach říct člověku – „Hele vybodni se na to – na podnikání nemáš buňky“. Je to možná kruté…ALE…

Když tohle někomu řekneme, stanou se dvě věci: Buď právě tohle konečně bude ta správná motivace pro člověka, který nás byznysově za pár let převálcuje, protože nám chce dokázat, že na to má, anebo si ten člověk najde dobrou práci a bude aspoň zkušenější i spokojený, že se o svůj nápad aspoň pokusil. A až čas zase uzraje, třeba to zkusí ještě jednou a uspěje.

Říká se, že na podnikání musí mít člověk buňky.

Já to tomu neříkám buňky. Raději mám rád konkrétní pojmy… Na to, abyste mohli podnikat, potřebujete mít tuhle výbavu:

  • Nápad, zapálení, vizi, houževnatost, sen, umět přijmout zodpovědnost za vše, co dělám.
  • Pak na realizaci samotnou je zapotřebí čas – hodně času, odhodlání učit se nové věci, překonávat překážky.
  • Kus sociální i mentální inteligence. Správné, naladěné, inspirující lidi kolem sebe
  • a v neposlední řadě umět přijmout riziko a mít nějaké ty peníze.

Nemyslím paradoxně peníze na rozjezd podnikání. Podnikání se dá rozjet i s pár tisícovkami anebo prostředky prostě získat. O tom více píšu zde….

Zde myslím finanční rezervu. K vysvětlení si půjčím úryvek z knihy Můj první byznys

Pokud máme rezervu finanční, znamená to, že máme rezervu i časovou. Nepříliš snadno se rozjíždí byznys při zaměstnání, kde 8-10-12 hodin denně pracujete pro někoho jiného. Pak přijdete domů a jste rádi, že si zařídíte každodenní starosti a povinnosti. Proto ta finanční rezerva… Ideální je na pár měsíců se uskromnit, zaplatit na půl roku nájemné dopředu, ať máte mentální pohodu, a začít. Je důležité mít co nejvíce času na svůj byznys. Nedělat další projekty a nechodit každý den do zaměstnání. I kdybyste měli jít na poloviční úvazek, tohle je také OK varianta. Nedostatek času, energie a focusu je nejčastější důvod k nenaplnění vizí.

Otázka – dá se zmáknout rozjet byznys i bez finanční rezervy a při každodenní docházce do zaměstnání?

Jasně že dá. ALE –  když tomu budete věnovat průměrně hodinu denně, můžete to dělat třeba 2 roky. Nebo rok, podle toho, jak náročnou oblast si zvolíte a jak jste pracovití. Zvládnout se to tedy dá, ale chce to větší výdrž i houževnatost. Akorát je tu riziko, že vás třeba někdo s nápadem za tu dobu předběhne. To není konec světa, jen je to škoda…

A teď se zamysleme, kdo tyhle všechny předpoklady má???

Řekněme, že ty peníze do startu nejsou až takový problém. Uškudlit pár desítek tisíc anebo zajet na půl roku třeba do Anglie a odtud si přivést budget, zvládne hodně lidí… Ale co ten zbytek potřebné výbavy? Jakou jsou zodpovědnot, umět přijmout riziko, houževnatost atd. To se nikde nekoupí. To buď člověk má nebo nemá.

Statisticky podniká v ČR nějakých 12% lidí. A to se do téhle statistiky berou i průměrní a pardon „podprůměrní“ živnostníci. Opravdu úspěšné a zmáknuté podnikání má asi jen 5%. A nebavím se o nějakých milionářských projektech tipu KIWI apod. Bavím se o tom, že máte při podnikání dostatek volného času a patříte aspoň do střední třídy.

Pro mě osobně je finanční svoboda a svoboda v časoprostoru poměrně logický důvod, proč jít do podnikání. Pokud bych byl strhaný živnostník a vycházel s penězi jen tak tak, asi bych se zamyslel, co dělám špatně, a pokud by tento stav měl delší trvání, raději bych se šel zaměstnat…

Ale pomiňme to a shodněme se na průměru podnikajících lidí 10 % z populace.

Jen každý desátý má zjevně tu správnou kompletní výbavu na to, aby mohl úspěšně podnikat… To asi pro ty z vás, kteří chtějí začít s podnikáním, nevypadá na první pohled moc dobře co?

Ale není to tak zlé, jak to vypadá 🙂

Já osobně říkám, že

ZKUSIT podnikat může opravdu každý.

Jak jinak chcete zjistit, že zrovna vy máte nebo nemáte na to, abyste vybudovali vlastní podnikání? Snít a mluvit o tom nestačí.

Bez akce není reakce a bez reakce není transformace.

Navíc, cena za to, že se o své podnikání pokusíte a třeba to nevyjde, nemusí být vyšší, než jste schopni dát. Horší je nosit nápad v hlavě a vzít si jej do hrobu.

Nejdůležitější je jasná vize, odhodlání a vyrobit si nějaký ten čas. Už na tomhle se dá stavět.
Ostatní věci možná přijdou samy. A možná ne :).

Žijeme v době informací. Že neumíte postavit web, nevíte, jak funguje online marketing, nevíte kde, jak něco udělat, už není moc dobrá výmluva… Všechno se dá vyhledat, naučit nebo někomu zadat . Anebo se skutečně můžete přihlásit k někomu, kdo už si začátky prošel, je úspěšný a povede vás.

Zároveň však není ostuda říct si třeba po roce zkoušení – „zkusil jsem to, ale v práci mi bylo lépe“. Vždyť 90 % lidí chodí do práce. Pro někoho je tohle ta cesta. Nemusí nic řešit, udělá si své, má „jistou“ výplatu. Ale to je také zároveň všechno, s čím může v životě počítat…

Každopádně aspoň může říct, že to zkusil a udělal pro to své maximum..

Prohra není neúspěch ale připosranost to aspoň zkusit, když v hlavě nosím nápad…

Nosíte nějaký nápad v hlavě? Chcete vědět, co obnáší dnešní úspěšné podníkání?

Máte jedinečnou možnost shlédnout reprízu živého webináře. STAČÍ SE PŘIHLÁSIT

webinář podnikáním ke sovobodě

Komentáře