Nejjednodušší podnikání na světě

Obchodování na burze je nejjednodušší podnikání na světě

Než se dostal k burze, prošel si úspěšný podnikatel oborem stavebnictví, distribuce, i poradenství. Jirka Mazur má za sebou dvacet devět let podnikání a za svou kariéru založil víc než jednu prosperující firmu. V současnosti působí jako mentor a radí, jak se vzdělávat o světě financí a uspět na burze.

 

Jirko, jak bys představil podnikání na burze někomu, kdo o něm nic neví?

Burza nabízí prostor pro vyměňování komodit za peníze. Můžete obchodovat s ropou, plynem, zlatem a spoustou dalších surovin. Veškeré ceny – komodit, akcií i měn – se neustále vyvíjí. Na burzu můžete vstoupit jako prodejce, nebo nákupčí. Působí na ní také spekulanti, kteří tvoří až 90 procent obchodníků. Jejich cílem je zisk z cenového rozdílu různých aktiv. Vydělají tedy bez ohledu na to, zda ceny rostou, nebo klesají. Kromě nich najdete na burze také různé investory. Proto jde o platformu, která ovlivňuje většinu cen na trhu a dynamiku světového hospodářství.

 

Co pro tebe obchodování na burze znamená?

 Představuje profesionální hru a seriózní prostředí pro obchod. Technicky jde o nejjednodušší podnikání na světě, protože nepotřebujete oficiální povolení, ani živnostenský list. Máte obrovskou svobodu – stačí vám jen peníze a myšlenka toho, co s nimi.

 

„Nemám rád dlouhodobé spekulace, připomínají mi luštění z křišťálové koule.“

Jirka Mazur a podnikání

 

Jak jsi s tímto podnikáním začal?

 Když jsem se k burze roku 2000 dostal, pár let jsem se učil jenom základy. Zkoušel jsem různé strategie a postupně jsem se do nové profese ponořil. Zároveň jsem ale podnikal, a tak jsem s většími penězi poprvé obchodoval až kolem roku 2003. Později jsem využil toho, že mám rád kontakt s lidmi a rozhodl se učit ostatní.

 

S čím obchoduješ?

Například s akciovými indexy, které sdružují několik stovek akcií. Dále se zlatem či ropou, surovinami, které rychle reagují na potřeby trhu. Z měnových párů s dolarem/eurem či dolarem/japonským jenem. Nemá smysl se zaobírat jednotlivými akciemi, exotickými měnami nebo českou korunou. Nejlepší je obchodovat s šesti až deseti aktivy, které nejlépe odrážejí světovou ekonomiku. S nimi se dá pracovat jakoukoli hodinu od pondělí do pátku, jejich cena se navíc lépe předvídá. Nemám rád dlouhodobé spekulace, připomínají mi luštění z křišťálové koule. S cenami na burze je to jako s počasím, předpověď na několik hodin dopředu je o dost přesnější než na měsíc.

 

Jakou platformu nejčastěji využíváš?

 S měnami a akciemi obchoduji přes CFD Forex, kde se používají tzv. contract for difference, v překladu smlouvy o smlouvách budoucích. Většinou vydělávám na kladném cenovém rozdílu od doby prodeje až po zpětný nákup, či naopak. Dále existují klasické burzy pro obchodování s komoditami. Vyžadují ale mnohem větší kapitál a opatrnost, začátečníkům bych je nedoporučil.

 

„Čím méně času na burze strávíte, tím větší šance, že si vyděláte.“

 

Kolikrát za týden na burze obchoduješ?

 Považuji se za obchodníka na plný úvazek, zvyknul jsem si tedy věnovat se burze tři až čtyři dny v týdnu. Používám systém WinSignalistov, přes který mi vybraní analytici spravují účty. Takže už podnikání nevěnuji tolik času jako dřív. Na burze navíc platí nepřímá úměra. Čím méně na ní strávíte času, tím větší šance, že si vyděláte.

 

Je pro začátečníka těžké se na burzu dostat?

 Ne, člověk jenom musí vědět, co přesně chce na burze dělat. Máme platformu Goldstarway, na které si můžete zdarma stáhnout demo účet. Ten je z 90 procent stejný jako ten skutečný a dá vám prostor se učit. Začnete operovat na burze, sledujete trh či zprávy ze světa a u toho vyděláváte virtuální peníze. Základy většinou pochopíte během měsíce, komplikovanější postupy se učíte i rok.

 

Co může začínající spekulant udělat, aby se zlepšil?

Posupně je potřeba zapojit reálné peníze, psychika potom funguje jinak. Stačí i malý kapitál, například pár tisíc eur. Pokud se ale burzou chcete živit, je lepší mít sumu okolo několik desítek tisíc, či lépe stovek tisíc eur. Nebo místo sebe do hry můžete pouštět kvalifikované investory, kteří mají peníze. Můžete poté vydělat jak pro sebe, tak pro investora. Existují i systémy, které na burzu pustí i investory s malým kapitálem. Ti ale chtějí vydělat velmi rychle, a proto zbytečně riskují.

 

„Když jsem začínal, strávil jsem nad grafy i několik dní.“

 

Jak ses k burze dostal?

 Věnoval jsem se podnikání, při kterém se poměrně náročně vydělává. Sháněl jsem zakázky, vedl účetnictví, dělal marketing, platil právníky a poradce… Během začátků na burze jsem si uvědomil, že se mi nabízí možnost odpoutat se od starostí o zaměstnance, sklady či účty. Na burze je nejdůležitější, zda umíte pracovat se svojí mentalitou, ambicemi, strachem a euforií.

 

Od koho jsi se potřebné postupy naučil?

V mých začátcích neexistovala téměř žádná literatura, a tak se ze mě stal samouk. Pamatuji si, že jsem nad grafy strávil i několik dní. Později jsem navíc zjistil, že spousta knih, které se mi dostaly do ruky, manipulovaly a snažily se na čtenářích vydělat. Začal jsem se tedy stýkat s lidmi, kteří už v oboru dlouho působili. A především se učil z vlastních chyb.

 

Kolik jsi ročně vydělal, když jsi obchodoval na plný úvazek?

 Co se zisku týče, je lepší mít nižší ambice. I když se mi několikrát podařilo dosáhnout i stoprocentního zhodnocení. Pokud ale takové číslo předložíte investorům, nebudou vašim vysokým ambicím věřit. Riskujete také důvěru klientů, protože v opačném případě, stoprocentní ztrátě, by vám nepoděkovali. Proto mám strategii zhodnotit peníze od investora o dvacet až čtyřicet procent ročně. Svůj účet potom zhodnotím o dvě až tři procenta.

 

„Vzdělání je základ, do kterého se musí investovat.“

 

Jakým způsobem svoje klienty vzděláváš?

 Mám k dispozici osobní i online setkání, na kterých se bavíme o tom, co na burze funguje, a co ne. Roku 2007 jsme zjistili, že dokážeme až s devadesátiprocentní pravděpodobností určit situace, které vedou k zisku, nebo zvyšují riziko. Proto jsme vytvořili aplikaci WinSignals, přes kterou tým burzovních analytiků zasílá klientům z celého světa burzovní signály. Tato skupina se pravidelně obměňuje podle úspěšnosti jednotlivců, což zaručuje kvalitu výsledků. Veškerou práci zveřejňujeme na svých webových stránkách. Co s těmito daty naši klienti podniknou už ale zůstává na nich.

 

Je investování na burze pro každého?

 Na podnikání má podle mého talent asi dvacet procent populace. Člověk musí mít jisté předpoklady, aby měl šanci uspět, i kdyby technicky věděl, jak na to. S burzou je to podobné. Úspěch spočívá v disciplíně, zacházení s rizikovým kapitálem a schopností udržet své emoce a motivaci. Na burze je důležité umět propojit mindset podnikatele a spekulanta, a to každý nezvládne.

 

Jaká jsou pravidla, která musí obchodník dodržet, aby se stal úspěšným?

 Měl by mít pod kontrolou emoce a obchodovat jen pokud se cítí dobře a není pod stresem. Důležitý je také cvik. Zmíněný demo účet na platformě Goldstarway nabízí dobrou možnost naučit se vnímat, co je technická a fundamentální analýza a že cenu aktiv ovlivňují především nálady trhu. Obchodník by si měl vybrat čtyři až šest aktiv, kterým se bude podle neměnných pravidel naplno věnovat. Za základ považuji vzdělání, do kterého je potřeba investovat. Cena však bude minimální oproti té, kterou podnikatel do burzy dá.

 

Děkuji ti Jirko za rozhovor.

 

Alexandr Fryč

 

Foto z letiště Václava Havla 2015 (Já, Jirka a jeho žena Martina)

 

 >>> STÁHNĚTE SI ZDARMA KAPITOLU O INFOPODNIKÁNÍ Z MÉ KNIHY <<<

 

Komentáře